Корисничка поддршка:
Македонски English

Помеѓу рајот и пеколот

Помеѓу рајот и пеколот
Помеѓу рајот и пеколот
Автор: Јон Калман Стефансон

Достапност: На залиха
 

Во еден далечен предел на Исланд, млад човек се придружува на брод со рибари. Кога ќе ги фати бура на отворено море и неговиот најдобар пријател ќе погине, тој е збунет од студената рамнодушност на неговите колеги. Скршен поради тоа, скришно ги напушта, со една единствена цел, да ја врати книгата на слепиот стар морски капетан што живее зад гори и планини. Штом ќе пристигне во градот, открива дека не е сам во својата самотија: пречекан е во топлиот круг на маргиналците, каде што почнува да го гледа животот со други очи.

 

Помеѓу рајот и пеколот ги истражува длабочините на очајот за да ја прослави спасителната моќ на пријателството. Сместен на крајот од XX век, овој роман нуди читателско искуство што е толку интензивно како и силата на исландските пејзажи.

Фалбите што ги добива авторот за ова дело не се претерани: оваа фасцинантна приказна за Исланд и за неговото минато е безвремена одисеја, лирска медитација за животот и смртта, за рајот и пеколот што ги носиме во себе. Во 2011 година книгата ја добива високата шведска книжевна награда што го носи името на Пер Улоф Енквист.

 

„Извонредно... како длабокиот здив на живот да допира од морските длабочини.“
Le Monde

 

 

Автор: Јон Калман Стефансон / Jón Kalman Stefánsson

Наслов на оригиналот: Himnaríki og helvíti

ISBN: 978-608-243-199-4

Број на страници: 176

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 158

КатегорииНаучна фантастика, Историја

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: