Корисничка поддршка:
Македонски English

Виљево

Виљево
Виљево
250 ден.
Категории: Експеримент  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Лука Бекавац

Достапност: На залиха
 

„Виљево“ почнува со монолог препишан од лоша снимка, каде што осамен глас отвора панорама на речиси ненаселената Славонија, загубена во лето и во прав, а завршува со опсесивен коментар на пожолтени страници од нечиј дневник од Втората светска војна, додека во темниот простор помеѓу чека суровиот транскрипт од дијалог во кој се случува напнато одмерување на силите. Севкупно пред нас е ризична потрага по место каде што би можело да почне заедничката приказна.

Ретко кој писател може толку лесно да манипулира со жанровите, нудејќи клучеви со кои романот може да се отвори и како трилер, научна фантастика или како хорор, но Бекавац го прави тоа само за да ги измеша жанровите пред читателите и да им понуди една единствена клучалка: онаа на најдобрата проза, која може секаде да одведе.

Награда на Хрватската академија на науките и уметностите (2014).

Награда „Јанко Полиќ Камов“ на Хрватското друштво на писатели (2014).

Награда за литература на Европската Унија (2015).

 

„Читателот цврсто ја држи оваа книга во раце, како вреден (книжевен) плен.“

Марио Главаш

 

Автор: Лука Бекавац / Luka Bekavac

Наслов на оригиналот: Viljevo

ISBN: 978-608-243-196-3

Број на страници: 236

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 169

Категории: Експеримент, Историја

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: