Корисничка поддршка:
Македонски English

Убиство во библиотеката

Убиство во библиотеката
Убиство во библиотеката
250 ден.
Категории: Крими  Трилери  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Џорџе Арион

Достапност: На залиха
 

Оваа книга ги има сите состојки потребни за уживање во едно детективско четиво: убиство, истражител, убиец, жртва. По една ноќ на која не се сеќава ништо, новинарот Андреј Младин наоѓа труп во својата библиотека. Не може да сфати како безживотното тело се нашло таму или кои се луѓето што учествувале во оваа збрка, по која се уништени дел од неговите записи, ниту пак како теговите (кои главно ги користел за да ги импресионира гостинките) се претвориле во оружје. Младин ја отфрла улогата на осомничен и решава да стане детектив. Првиот чекор што го презема е навраќање на минатото, за кое не знае дали ќе го расветли убиството, но барем ќе се присети како го сретнал Валентин, кого подоцна ќе го пронајде мртов во работната соба.

Стилот на Џорџе Арион се карактеризира со постојано напнат ритам, кратки реченици, богат јазик, силна доза на хумор и со извонредна иронија. Го споредуваат со Рејмонд Чендлер. Убиство во библиотеката е класик на романската книжевност, напишан за време на диктатурата на Чаушеску, и умешно дава критички поглед на своето време. Истоимениот филм е од 1992 година.

 

„Џорџе Арион е виртуоз на детективскиот роман.“

Думитру Мику

 

Автор: Џорџе Арион / George Arion

Наслов на оригиналот: Atac în bibliotecă

ISBN: 978-608-243-221-2

Број на страници: 208

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 167

Категории: Трилер, Крими, Хумор

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: