Корисничка поддршка:
Македонски English

дедикар икарал

дедикар икарал
дедикар икарал
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Ѓоко Здравески

Достапност: На залиха
 

Централната идеја на книгата е содржана токму во неологизмот на Горан Стефановски, кој од двајцата митски ликови Дедал и Икар прави еден, Дедикар Икарал, кој се родил со крило на левата рака и со ѓуле на десната нога. Практично, во овој неологизам е содржана целата метафора за лирскиот субјект, кој стреми кон височините, но поради својата телесност не може да се одвои од земјата (угоре небо / удолу тело).

 

Автор: Ѓоко Здравески

ISBN: 978-608-243-213-7

Број на страници: 69

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 39

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: