Корисничка поддршка:
Македонски English

Штраке-штруке

Штраке-штруке
Штраке-штруке
200 ден.
Категории: Книги за деца  Made in Macedonia  СИНЧЕЦ 
Автор: Александар Кујунџиски

Достапност: На залиха
 

Неколкудеценискиот творечки опус на одамна потврдениот автор Александар Кујунџиски, со книгата од сто и педесет поетски наслови „Штраке-штруке“, афирмативно и препозналиво се движи кон новите и актуелно отворени книжевни нагорнини.

Александар Кујунџиски на современата македонска книжевност за деца ѝ е од поодамна верификувано познат. Богат и своевидно самосвојствен, творечкиот опус на Кујунџиски го физиономираат десетици наслови. Неговата творечка енергија напливнувала речито и говорливо низ отворениот творечки хоризонт што ја исцртува мапата на детството и на детскиот свет. Срочен во податливите формати на различните книжевни родови и жанрови, Кујунџиски се олицетворил низ сите творечки исказности.

Зад него – видно творечко ехо. Пред него – нови предизвици.

Еден од нив е и ракописот „Штраке-штруке“, кој е ново и изразито респективно дело на овој наш најпродуктивен современ македонски писател за деца и млади.

проф. д-р Мито Спасовски

 

Автор: Александар Кујунџиски

ISBN: 978-608-243-183-3

Број на страници: 160

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Синчец, 12 книга

Категории: Книги за деца, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: