Корисничка поддршка:
Македонски English

Рашомон – државен непријател

Рашомон – државен непријател
Рашомон – државен непријател
300 ден.
Категории: Историја  Општество  ПОЛИТИКОН 
Автор: Ставре Џиков

Достапност: На залиха
 

„Трудот претставува своевидна сага за т.н. македонска политичка емиграција, преточена низ призмата на еден лик што го симболизира наративот на идеолошко-политичката кованица од еден репресивен систем. Требаше да поминат дури 37 години за да се расветли животописот документиран низ голем број полициски, судски и затворски списи, кои сведочат за еден репресивен режим. Во тој контекст се презентира и адвокатското досие на неговиот бранител, како и документи за барањето судска рехабилитација и за повторената судска постапка.

Не сум сигурен дали коавторите Џиков и Иваноски инспирацијата за трудот ја презеле од филмското ремек-дело или пак можеби се послужиле со псевдонимот на досието од оперативната обработка, Рашомон, со кој тајната полиција го обработувала Драган Богдановски (иако интуитивно чувствувам дека се работи и за двете опции). Без оглед која била инспирацијата, коавторите заслужуваат признание за нивната инвентивна метафора бидејќи таа ги синтетизира контроверзниот лик и дело на Драган Богдановски.

Полициското досие Рашомон, кое има над десет илјади страници и го полнеле половина век три тајни служби со информации, службени белешки, извештаи и оперативни материјали, претставува животопис за прогонство, терор, заткулисни дискредитации, кодошење, киднапирање и затвор на Рашомон, но воедно и сага за македонските политички мигранти заминати од Македонија по Втората светска војна во Европа, Америка и во Австралија.“

д-р Гроздан Цветковски

 

Автор: Ставре Џиков и Марјан Иваноски

ISBN: 978-608-243-200-7

Број на страници: 272

Димензии: 17x24

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Политикон, книга 2

Категории: Општество, Историја

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: