Корисничка поддршка:
Македонски English

Книга за Бланш и Мари

Книга за Бланш и Мари
Книга за Бланш и Мари
Распродадено
300 ден.
Категории: Авто-биографии  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Пер Улов Енквист

Достапност: Распродадено
 

Кратко време пред Марија Кири да стане првата жена добитничка на две Нобелови награди, една од асистентките во нејзината лабораторија, Бланш Витман, преживеала три ампутации, ги изгубила левата рака и двете нозе поради радиоактивните материјали на кои била изложена. Бланш само што се вратила кај Мари од болницата „Салпетриер“, каде што своевремено била буквално пациент ѕвезда. Бланш била „кралица на хистеријата“, една од жените што биле бесплатно прегледувани од страна на познатиот доктор Шарко. Тој предизвикувал кај нив напади на грчење со притискање на одредени места на телото – за што, се разбира, имал одредена шема. Потребата да се притиснат, на пример, јајчниците објаснува зошто жените морале да бидат разголувани. Сите ги доживувале овие смотри на хистеријата, кои биле колку насилни толку и запрепастувачки креативни, мошне сериозно, дури и тогашниот асистент на Шарко, младиот Зигмунд Фројд.

Ова е навистина моќна приказна, можеби мислите дека е доволна да се напише најмалку една книга – но Енквист оди понатаму, преку Бланш, како врховна жртва, го воведува ликот на Марија Кири, која всушност најмногу и го интересира.

 

„Ова е историја на интелектот осветлена од молњата на експресионизмот.“

Индепендент

 

Автор: Пер Улов Енквист / Per Olov Enquist

Наслов на оригиналот: Boken om Blanche och Marie

ISBN: 978-608-243-186-4

Број на страници: 240

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 151

Категории: (Авто)биографија, Историја

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: