Корисничка поддршка:
Македонски English

Смила го чувствува снегот

Смила го чувствува снегот
Смила го чувствува снегот
400 ден.
Категории: Крими  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Петер Хег

Достапност: На залиха
 

ПРОГЛАСЕНA ЗА КНИГА НА ГОДИНАТА СПОРЕД СПИСАНИЈАТА „ТАЈМ“ И „ПИПЛ“!

Смила Јесперсен, половина Данка, половина Гренланѓанка, се обидува да ја растајни чудната смрт на едно момченце што паѓа од врвот на зградата во која таа живее. Полицијата веднаш објавува дека е несреќен случај. Но Смила знае дека нејзиниот сосед не паднал сам од покривот. Детството поминато на Гренланд ѝ дава можност поинаку да гледа на снегот и, кога ќе сфати дека стапалките на детето покажуваат дека тоа трчало по снегот пред да умре, одлучува да открие кој го бркал. Како што се обидува да ја реши мистеријата така открива редица заговори и прикривања на вистината и сфаќа дека не може никому да верува. Истрагата ја води од улиците на Копенхаген до замрзнатиот Гренланд.

Овој роман е еден од најфасцинантните трилери на сите времиња. Петер Хег стана светски познато име токму како автор на овој бестселер од 1992  година, според кој е снимен и филм во 1997 година. Изданието на англиски јазик е испечатено во тираж од 4 милиони примероци, што претставува вистинска сензација за дотогаш непознатиот дански писател. До денес романот е продаден во над 20 милиони примероци низ светот.

 

„Прекрасна книга. Вистинско задоволство. Не постои друг сличен трилер.“

Newsweek

 

Автор: Петер Хег / Peter Høeg

Наслов на оригиналот: Frøken Smillas fornemmelse for sne

ISBN: 978-608-243-182-6

Број на страници: 478

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 145

Категории: Трилер, Крими

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: