Корисничка поддршка:
Македонски English

Седумтемина луди

Седумтемина луди
Седумтемина луди
250 ден.
Категории: Експеримент  Хумор  БРАНОВИ 
Автор: Роберто Арлт

Достапност: На залиха
 

„Седумтемина луди“ е жестока антиутопија, во која вистината и фантазијата си ги заменуваат местата. Мрачното дело на Арлт ја претскажува политичката иднина на Аргентина 15 години пред некој воопшто да слушне за Хуан Перон.

Груба, брутална, колоквијална и надреална книга, во која главниот лик, очаен поради постојан недостиг на пари и на перспективи, се приклучува на едно тајно друштво што сака да го смени општествениот поредок преку сурова и ужасувачка социјална револуција осмислена од еден од најмоќните ликови во аргентинската литература, Астрологот. Превратот треба да биде финансиран преку мрежа на бордели распоредени низ цела Аргентина, а со нив ќе управува еден друг интересен лик, Меланхоличниот Насилник.

Во романот се изложуваат апсолутната лудост на општеството, суровоста на капитализмот, нечувствителноста на индустријата и нејзините технолошки машини, поставени наспроти ранливоста на смртниот човек што создава. На тој начин, човекот влегува во метафизички страдања со универзален карактер, актуелни и ден-денес.

Истоимениот филм од 1973 година е добитник на „Сребрена мечка“ (големата награда на жирито) на Берлинскиот филмски фестивал.

 

„Ако има некој човек во мојата земја со кого сум сличен, тоа е Роберто Арлт“.

Хулио Кортасар

 

Автор: Роберто Арлт / Roberto Arlt

Наслов на оригиналот: Los siete locos

ISBN: 978-608-243-176-5

Број на страници: 282

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 143

Категории: Експеримент, Класика, Хумор

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: