Корисничка поддршка:
Македонски English

Дланка полна бои

Дланка полна бои
Дланка полна бои
300 ден.
Категории: Авантури  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Сучен Кристин Лим

Достапност: На залиха
 

„Дланка полна бои“ е повеќеслоен роман што истражува 80 години од историјата на Сингапур преку еден ден од животот на Сувен, млада професорка што се труди да се пронајде себеси како личност и како уметник. Во својата потрага, таа ја истражува богатата историја на семејството на својот очув и открива многу надежи и тешкотии на раната емигрантска заедница на Сингапур – од кинески возачи на рикши и малајски келнери до индиски доктори. Никој не е поштеден од последиците на времињата што се менуваат.

Зад овие кулиси, пријателите на Сувен ги истражуваат темите на уметноста, љубовта, слободата и на предавството. Преку мајсторското раскажување и живописниот јазик на Сучен Кристин Лим, Сингапур на денешницата се сплотува со Сингапур од минатото.

Приказната изобилува со локални вкусови и ароми, а ликовите се живописно претставени и уверливи. Особено чувствителни се тажните животи на жените во приказната.

„Дланка полна бои“ е прв добитник на Сингапурската книжевна награда во 1992 година. 

 

„Ако треба да го опишам ова дело само со два збора: нежна искреност“.

Кирпал Синг

 

Автор: Сучен Кристин Лим / Suchen Christine Lim

Наслов на оригиналот: Fistful Of Colours

ISBN: 978-608-243-174-1

Број на страници: 320

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 137

Категории: Историја, Авантуристички

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: