Корисничка поддршка:
Македонски English

Холандска девица

Холандска девица
Холандска девица
Распродадено
Автор: Маренте де Мор

Достапност: Распродадено
 

Добро е, доаѓа лето и 18-годишната Јана треба да тргне сама на енигматично патување во Германија. Татко ѝ ја испраќа кај Егон фон Бетихер, кој треба да ја научи да мечува. Егон е мисериозна личност, но и магнетичен шармер. И Јана едноставно не може да одолее.

Но оваа прекрасна книга не е само книга за љубовта и за губењето на невиноста. 

Лошо е што сме во 1936 година. Пред Јана се отвора светoт на возрасните, полн со прашања и со спротивности. Во нејзините очи се судираат стариот хероизам на аристократската класа и варварството што надоаѓа со ширењето на нацизмот. На раб од големиот историски пресврт на Втората светска војна, Јана ќе доживее индивидуална промена по која нема враќање. Дали ова патување е во еден правец?

Книгата е добитничка на Наградата за литература на Европската Унија (2014) и на АКО (2011), најважната книжевна награда во Холандија.

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

„Се надевам дека Маренте ќе напише уште многу романи подеднакво фасцинантни како овој“. 
Трау

 

Автор: Маренте де Мор / Marente de Moor

Наслов на оригиналот: De Nederlandse maagd

ISBN: 978-608-243-162-8

Број на страници: 304

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 140

Категории: Историја, Авантури, Енигма, Европска приказна

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: