Корисничка поддршка:
Македонски English

Од устата на китот

Од устата на китот
Од устата на китот
250 ден.
Категории: Вер(б)а  (Научна) фантастика  БРАНОВИ 
Автор: Сјон

Достапност: На залиха
 

Од устата на китот е исландска сага за модерната доба. Дејството се случува во 1635 година. Исланд е свет помрачен од суеверие, од сиромаштија и од суровост. Научниците му се восхитуваат на рогот од еднорог, сиромаштијата тајно ја обожава Девицата, а книгите и луѓето завршуваат спалени на клада. Сјон нè запознава со Јонас Палмасон, поет и самоук исцелител, прогонет на пуст остров поради еретичко однесување, каде што се сеќава на својата дарба за лечење „женски болести“, на истерувањето на еден дух на далечниот брег Снјафјол, на лудачкиот масакр на невините баскиски китоловци од страна на локалните селани, како и на смртта на три од неговите деца. Приказната на Палмасон одекнува низ вековите и низ културите, тоа е епска приказна преку која го гледаме светот со други очи.

 

„Има некаква чудесна елеганција во овој исландски еп што ги соединува науката, магијата и уметноста“. 

А.С. Бајат

 

Автор: Сјон / Sjón

Наслов на оригиналот: Rökkurbýsnir

ISBN: 978-608-243-130-7

Број на страници: 194

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 121

Категории(Научна) фантастика, Вер(б)а

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: