Корисничка поддршка:
Македонски English

Ние предметите

Ние предметите
Ние предметите
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Жарко Кујунџиски

Достапност: На залиха
 

Џеси Блејз е Жарко Кујунџиски. Или Жарко Кујунџиски е Џеси Блејз. Затоа и песните се најмногу во оној препознатлив, урбан и љубовен стил. Но, ако внимателно читаме, ќе најдеме и стихови што како да се создадени во поетската работилница на Блаже Конески, Влада Урошевиќ, Рејмонд Карвер, Андре Бретон.

Лидија Капушевска-Дракулевска вака вели: „Песните се одликуваат со мошне впечатливи поетски слики, неретко во еден манир сроден на надреалистичкиот, во смисла на очудување на реалното, игра со вообичаеното и со нашата рационална свест“. 

 

Автор: Жарко Кујунџиски

ISBN: 978-608-243-133-8

Број на страници: 120

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 30

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: