Корисничка поддршка:
Македонски English

Е.Е.

Е.Е.
Е.Е.
250 ден.
Категории: Вер(б)а  Психологија  БРАНОВИ 
Автор: Олга Токарчук

Достапност: На залиха
 

Ерна Елцнер е петнаесетгодишно девојче во едно германско-полско семејство што живее во Вроцлав на преминот од 19 во 20 век. Животот на Ерна не е лесен, бидејќи таа не се истакнува, повлечена е и срамежлива, па никој не ѝ обрнува особено внимание. Сѐ додека еден ден, за време на ручекот, не здогледува дух...

Пројавувањето на таинствените способности го привлекува вниманието на повеќе луѓе блиски на семејството, од лекари, психијатри, психолози, до скептици, окултисти, аматерски трагачи на загубени души. Авторката го вклучува окултното, гностиката, мистеријата, теозофското итн. Вистинската вредност на романот е да го врати интересот на човечковата единка кон својата духовна димензија и мистеријата што ја поседува.

 

„Олга Токарчук ја поврзува вербата во паранормалните активности со созревањето – трансформацијата на едно девојче во жена.“

Домињика Стањковска, Новинарски блог

 

ISBN: 978-608-243-005-8

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 192

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Лидија Танушевска

Едиција: Бранови, книга 43

Категорија: Вер(б)а, Психологија

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: