Корисничка поддршка:
Македонски English

Хенри IV

Хенри IV
Хенри IV
Распродадено
250 ден.
Категории: Драми и сценарија  СКРШИ НОГА 
Автор: Луиџи Пирандело

Достапност: Распродадено
 

Хенри IV е славна драма во три чина напишана во 1921, а премиерно поставена на сцена на 24 февруари 1922 во театарот Манцони во Милано. Претставува вистинска студија за лудилото и сложениот однос меѓу ликот и човекот, фикцијата и вистината.

Ликовите на големиот Пирандело се луѓе кои се принудени секојдневно да се справуваат со егзистенцијални проблеми. Во нив сретнуваме обични личности кои би можеле да ни бидат соседи, сопственици на мали дуќанчиња на кои судбината и семејните драми им го пореметуваат вообичаениот животен тек, потоа професори, пензионери, дадилки, шивачки итн.

 

„Смеата и болката совршено измешани со разумот и со лудилото.“

Пол Тејлор, Индепендент

 

ISBN: 978-608-4507-81-9

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 112

Димензии на книгата: 14x20cm

Едиција: Скрши нога, книга 2

Категорија: Драми и сценарија

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: