Корисничка поддршка:
Македонски English

Го силувавме ежот

Го силувавме ежот
Го силувавме ежот
200 ден.
Категории: Општество  СКРШИ НОГА 
Автор: Марјан Анѓеловски

Достапност: На залиха
 

Драмски наратив во кој преку дејствувањето на главните ликови и развојот на нивната љубовна приказна Анѓеловски го апострофира „лудилото“ на власта. „Го силувавме ежот“ е сатирична драма за апсурдното владеење на еден современ режим во рамките на демократско општество, раскажана преку љубовна приказна меѓу млад новинар и проститутка. По овој драмски текст е работена истоимената претстава од училиштето за театар „Од игра до претстава“ во 2017/2018 година.

 

„Боде по сите пори. На моменти смешно, на моменти тажно. Како и самиот живот.“

Игор Ивковиќ

 

Автор: Марјан Анѓеловски

ISBN: 978-608-243-290-8

Број на страници: 94

Димензии: 14x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Скрши нога, книга 4

Категории: Општество

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: