Корисничка поддршка:
Македонски English

Тринити

Тринити
Тринити
Автор: Анета Попова

Достапност: На залиха
 

Сонцето силно свети и те пече. Ти се криеш. Кој си ти? Нешто шушка. Има нешто зад грмушките? Или нешто мрда под кожата? Што криеш, будало? Што криеш под креветот, освен лушпата од банана?

 

  • ЈАГОДА:  Еднаш неделно имавме секс во дворот.

  • ЕДИ: Како?!

  • ЈАГОДА: Јако. Ха-ха. Се топевме заедно со месечевата светлина... Знаеш, небото во град е штуро, празно или, во најдобра рака, полупразно. Сите ѕвезди се разбегани. Се шетаат некаде, којзнае каде. Сакам да одиме таму каде што сите ѕвезди се на број. Ветуваш дека ќе одиме?

  • ЕДИ: Ако не ги скинат конците.

       

Тринити е три. Тринити е тројство меѓу јазолот на смртта, моќта на љубовта и вечното пријателство. Тринити е драма за пукање на маските. Тринити е драма за човекот, чии точки се разбегани, се шетаат некаде, којзнае каде.

Тринити е соѕвездието на кое тие секогаш му се враќаат.

 

ISBN: 978-608-4507-95-6

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 63

Димензии на книгата: 14x20

Едиција: Скрши нога, книга 3

Категорија: Драми и сценарија, Мade in Macedonia

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: