Корисничка поддршка:
Македонски English

Кујунџилаци

Кујунџилаци
Кујунџилаци
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Хумор  СМЕВОТЕКА 
Автор: Александар Кујунџиски

Достапност: На залиха
 

Под истиот овој наслов, Александар  Кујунџиски уште од своитестудентски денови објавувал „романи во една реченица“, затоа што - како што не само еднаш нагласил тој - „имал многу за кажување, затоа пишувал кратко, концизно и лапидарно“.

 Афоризми - зборовни филиграни. Можеби метаморфозни oблици и реинкарнирани изблици и рефлексии на уметничката традиција, наследена од неговите предци, кои биле кујунџии по професија?!

Ќе цитираме само еден од низата сиџирчиња со златни алкички, депонирани во оваа обемна збирка: „Ако не ги покажеш забите - ќе те изедат!“

Покажете ги и вие, но овој пат - низ насмевки!

Автор: Александар Кујунџиски

ISBN: 978-608-243-100-0

Број на страници: 98

Димензии: 14,5x20,5

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Смевотека, книга 10

Категории: Хумор, Made in Macedonia

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: