Корисничка поддршка:
Македонски English

Скопје и сè е можно

Скопје и сè е можно
Скопје и сè е можно
350 ден.
Категории: Made in Macedonia  Хумор  СМЕВОТЕКА 
Автор: Жарко Кујунџиски

Достапност: На залиха
 

Четворица луди другари имаат намера да го украдат споменикот „Воин на коњ“ од Плоштадот во Скопје. Урнебесните ситуации почнуваат со ковањето планови како да се дигне 14,5 метарскиот споменик кој тежи десетици тони.

Кој очекува да прочита уште една од книгите на Жарко Кујунџиски, ќе остане бајаги разочаран. Романот е 180 степени поразличен од сè досега, бидејќи е пишуван на скопски сленг а народниот хумор е тој што го движи дејството и > дава шарм на несекојдневната идеја која може да ги освои и најголемите мрчатори.

Пишувана според целосно бестселерска формула, Скопје и сè е можно лесно и бргу се чита а дејството е и смешно и динамично, како да гледате холивудска комедија.

Хуморот во македонската литература е ретко присутен, но овојпат стилот е на чист македонски Квентин Тарантино и ќе ги возбуди читателите од сите генерации и општествени провиниенции.

Насловната страница ја направи македонскиот стрипаџија Михајло Димитриевски Тхе Мичо, цртачот на серијата Еднооки.

ISBN: 978-608-4507-74-1

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 304

Димензии на книгата: 15x23

Едиција: Смевотека, книга 5

Категорија: Хумор, Made in Macedonia

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: