Корисничка поддршка:
Македонски English

Штурецот во саксијата

Штурецот во саксијата
Штурецот во саксијата
200 ден.
Категории: Поезија  ЦРЕША 
Автор: Драган Ј. Ристиќ

Достапност: На залиха
 

Драган Ј. Ристиќ е несомнено една од најважните фигури на балканското хаику. Со децении тој го води, го осмислува и го збогатува со темати и со преводи списанието „Хаику новине“. Но уредничката дејност на  Ристиќ е само дел од високата творечка дејност на овој автор. Тој е, пред сè, неоспорен мајстор на хаикуто. Како хаиџин тој е читан, преведуван и ценет низ целиот хаику-свет. Неговата застапеност во антологиите, како и меѓународните награди што ги спечелил со својата поезија, се импресивни. 

 

Штурецот во саксијата е впечатлива галерија на трансформации на мигот, во кои ги наслушнуваме скриените гласови, го чувствуваме ритамот на човечноста. Сега, благодарение на препевот на Љубиша Стојановиќ и на книгоиздателството Антолог, дел од поттикнувачкото хаику на Драган Ј. Ристиќ, на поетот што умее да гледа, дише и на македонски.

Александар Прокопиев

 

Автор: Драган Ј. Ристиќ

Наслов на оригиналот: Цврчак у саксији

ISBN: 978-608-243-171-0

Број на страници: 48

Димензии: 10x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Цреша, книга 8

Категории: Поезија, Хаику

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: