Корисничка поддршка:
Македонски English

Љубавина

Љубавина
Љубавина
Распродадено
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Ѓоко Здравески

Достапност: Распродадено
 

Ракописот „љубавина“ од Ѓоко Здравески претставува збирка љубовна поезија од седумдесетина страници, поделена во три циклуси. Во песните од сите три циклуси главно се пее за бестелесна љубов, за љубовта како премин, за љубовта како начин на постоење (онтологија) и како начин да се спознава светот (гносеологија). Иако навидум апстрактна, инспирацијата на лирскиот субјект секогаш доаѓа директно од физичката стварност. Самиот наслов претставува неологизам, кој во себе ги содржи љубовта и убавината. Во книгата се чести јазичните игри, постапка карактеристична за поезијата на Здравески.

 

Автор: Ѓоко Здравески

ISBN: 978-608-243-152-9

Број на страници: 72

Димензии: 12x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Огнови, книга 32

Категории: Поезија, Made in Macedonia

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: