Корисничка поддршка:
Македонски English

Аритмија

Аритмија
Аритмија
Распродадено
200 ден.
Категории: Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Делимир Решицки

Достапност: Распродадено
 

Убаво е да се знае дека во ова бесрамно време, утеха може да најдеме во јазикот, во поезијата, во оваа преубава книга, една од најдобрите збирки песни што се имаат појавено во последните неколку години.

- Дарија Жилиќ

 

Да се даде глас на безгласното, да се вгради во јазикот на поезијата, укажува на фактот дека гласот, гласноста или гласачката машина, зад себе нужно го оставаат пустошот на замолченото, на гробиштата на тишината. Преку својата поезија Решицки му дава тело на овој молк и така го ослободува неговиот поткопувачки потенцијал.

- Жири на наградата „Горанов венец“

 

ISBN: 978-608-4507-85-7
Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страници: 96

Димензии: 10х20
Едиција: Огнови, книга 13

Категорија: Поезија

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: