Корисничка поддршка:
Македонски English

Зборовите немаат значење

Зборовите немаат значење
Зборовите немаат значење
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Поезија  ОГНОВИ 
Автор: Биљана Стојановска

Достапност: На залиха
 

„Треба да се има луцидност да се созерцне во секојдневјето, кое по својата природа е банално, и од него да се создаде мудрост. Кога би се барало од мене со една реченица да ја опишам книгата „Зборовите немаат значење“ од Биљана Стојановска, тоа би била мојата реченица.

Пред вас имате сериозна книга од млад автор што многу ветува. Ваквите книги се вистинска реткост во македонската книжевна продукција.

Ѓоко Здравески

 

            „Поезијата на Биљана Стојановска е длабок допир со ритуалноста на денот. Обичноста на објектите и нивната конкретна и вербална поврзаност со мигот и со телото на оној што пишува го исцртуваат топлиот амбиент на присуството на една широка љубов – љубов што живее во делбата пред да стане разделба и во припомнувањето пред да стане помнење“.

Никола Маџиров

 

ISBN: 978-608-243-067-6

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 64

Димензии на книгата: 12х20

Едиција: Огнови, книга 24

Категорија: Поезија, Made in Macedonia

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: