Корисничка поддршка:
Македонски English

La Superba

La Superba
La Superba
350 ден.
Категории: Авантури  Еротика  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Илја Леонард Фајфер

Достапност: На залиха
 

Оваа книга е дело на еден од најважните современи европски писатели, кој решава да му напише љубовно писмо не на градот во кој е роден туку на италијанскиот град во кој живее. Џенова е наречен La Superba поради својата убавина и богата историја. Главниот херој, во кого препознаваме црти на самиот автор, ја истражува дивата страна на овој мистериозен и егзотичен град, полн со лавиринти и магија. Сè почнува со глетката на една женска нога, која го фрла раскажувачот во потрагата „по најубавата девојка во Џенова“, потрага што ќе го води низ улиците на проститутките, мигрантските засолништа, пристаништата, баровите полни морнари. Оваа книга е како џебно издание на Пеколот на Данте, напишана од автор што ужива да оди во крајности, вистински мајстор на јазикот и на раскажувањето.

La Superba е ремек-дело на Фајфер, громогласно фалено со самото објавување во 2013 година, кога ги добило наградите Либрис, најпрестижната литературна награда во Холандија, и Цум, наградата „за најубава реченица напишана на холандски јазик“. 

 

„Да одлучеше Итало Калвино да направи еден од своите невидливи градови видлив, резултатот би можел да наликува на Фајферовата Џенова.“

Бенџамин Мозер

 

Автор: Илја Леонард Фајфер / Ilja Leonard Pfeijffer

Наслов на оригиналот: La Superba

ISBN: 978-608-243-226-7

Број на страници: 352

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 168

Категории: Еротика, Авантура, Социјала

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: