Корисничка поддршка:
Македонски English

18% сиво

18% сиво
18% сиво
Распродадено
300 ден.
Категории: Авантури  БРАНОВИ 
Автор: Захари Карабашлиев

Достапност: Распродадено
 

Потресен од ненадејното заминување на неговата сопруга, Зак се обидува да ја удави тагата во Мексико, а потоа се враќа во САД со украдена марихуана. Користејќи го ова како повод да го смени својот живот, тргнува кон Њујорк со „ганџата“ и со стар „никон“. Низ објективот на фотоапаратот, почнува да се открива себеси, фотографирајќи ја темната страна на Америка. Неговото патување води низ серија настани опасни за животот, прошарани со сеќавањата на неговиот однос со Стела и со животот во Бугарија од крајот на 1980-тите.

Книгата има 22 изданија во Бугарија и ја добива наградата „Вик“ за роман на годината.

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

18% сиво почнува како позната современа јужнокалифорниска pulp fiction, можеби како една од приказните во филмот Седум психопати“.

Кристофер Меркел, Букслат

 

„Карабашлиев е динамичен, остроумен и изобилува со детски хумор во својата перспектива на Бугарин што го живее едноличниот американски сон“.

Паблишерс викли

 

ISBN: 978-608-243-069-0

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 272

Димензии на книгата: 13x20cm

Едиција: Бранови, книга 84

Категорија: Авантури

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: