Корисничка поддршка:
Македонски English

Џин

Џин
Џин
Распродадено
220 ден.
Категории: Еротика  Историја  Општество  БРАНОВИ 
Автор: Мартин Шимечка

Достапност: Распродадено
 

Мартин М. Шимечка, чиј татко бил затворан од комунистичкиот режим, и самиот имал затворени врати до нормалниот општествен живот. Книжевноста за него била точка на излез. Книгите на Шимечка во голема мера се автобиографски, поле каде што го открива својот поглед на свет. Во новелите од оваа книга, како авторот и неговото алтер-его се наоѓа на рабовите на општеството. Тешко воспоставува контакт со другите и сосредоточено се занимава самиот со себе, како типичен индивидуалист. Создава сопствен свет. Редовно трча во природа, но не од љубов кон спортот, туку да си докаже себеси дека може да ги поместува границите на издржливоста кај себеси – кога ќе дојде до таа точка, победува. Тоа е всушност зајакнување на кондицијата во системот што го деградирал, го затворал. „Спортот го сфаќам како начин на преживување. Сакав да го преживеам комунизмот“, вели авторот.

 

ISBN: 978-608-243-056-0

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 260

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Славица Гаџова

Едиција: Бранови, книга 72

Категорија: Историја, Еротика, Општество

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: