Корисничка поддршка:
Македонски English

Јаре за пет пари

Јаре за пет пари
Јаре за пет пари
Распродадено
500 ден.
Категории: Историја  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Григориј Канович

Достапност: Распродадено
 

Еден од најтоплите книжевни обиди да се овековечи вечниот однос меѓу родителите и децата. Каменорезецот Ефраим би направил буквално сè за да ги заштити своите четири деца, кои веќе се возрасни луѓе. Сè почнува од моментот кога на старецот му соопштуваат дека на едниот син му се заканува смртна казна поради обидот да убие висок државен политичар. Ефраим тргнува на еден долг пат кој ќе го соочи со потресноста на загубата, судската истрага, еврејското наследство, односот меѓу традицијата и модерноста, на домот и татковината. Авторот ги опишува предреволуционерните настани од 1905 година во Литванија, понудувајќи им на читателите бисери на светската мудрост.

 

„Со жена и со деца сите маки се послатки, но каде да ги најдеш сега? Се разлетаа, се растопија, испарија! Викај со сета сила – нема да те слушнат, рикај од плачење – нема да ти се одзват. Зарем можеш да уловиш облак? Зарем можеш да го врзеш ветерот за ланец?

 

ISBN: 978-608-243-026-3

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 544

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Ѓорѓи Крстевски

Едиција: Бранови, книга 53

Категорија: Семејни, Историја

 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: