Корисничка поддршка:
Македонски English

101 Рејкјавик

101 Рејкјавик
101 Рејкјавик
Распродадено
Автор: Халгримур Хелгасон

Достапност: Распродадено
 

101 Рејкјавик е како да кажеш 1000 Скопје, поштенскиот код на главниот град е синоним за менталитетот на еден крајно откачен лик во една од најосамените европски држави. Но ликот на Хлинур Бјорн од студениот Исланд ќе ве стопли од смеа и провокативност. Има 30 години и не може да најде работа, па сè уште живее со разведената мајка која штотуку му соопштува дека е лезбејка. Деновите ги поминува голтајќи екстази во локалните клубови, висејќи на Интернет, гледајќи порно-филмови на ТВ и зјапајќи по сè женско што има две нозе. Нештата да бидат посложени, се затрескува во Лола, девојката на мајка си, иако во меѓувреме тмурната Хофи, со којашто спиел еднаш-двапати, и самиот не е целосно сигурен, му соопштува дека е бремена.

Книга го открива сè она што мажите најискрено го мислат секој ден а нејќат јавно да го признаат. Ако бареме претходник на Педесет нијанси тоа секако е романот 101 Рејкјавик. Приказната е крајно забавна, не само поради финтите на главниот лик со кои е зачинето раскажувањето, туку затоа што Хлинур го раскрива она што поголемиот дел од нас го мислат. Ненадејните испади, чудните изјави се интелигентни, неочекувани, актуелни и примамливи. Набиена бизарности и делови кои влечат да ја читате понатаму, 101 Рејкјавик е отфрлена од досадните критичари но обожавана од читателите од целиот свет.

„Прекрасно развратен, понекогаш брилијантен, честопати фрустрирачки“.

Sam Lipsyte, The New York Times

 

ISBN: 978-608-4507-78-9

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 352

Димензии на книгата: 13x20

Едиција: Бранови, книга 14

Категорија: Young&Loud, Филмувани книги, Хумор, За подарок

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: