Корисничка поддршка:
Македонски English

УБК одблизу

УБК одблизу
УБК одблизу
250 ден.
Категории: Историја  Општество  ПОЛИТИКОН 
Автор: Љубен Конески

Достапност: На залиха
 

Автентична збирка на лични сведоштва и размислувања на Љубен Конески, поранешен висок припадник на Службата за безбедност во времето на СФРЈ и во периодот на самостојна Република Македонија. Оваа книга е прва од ваков формат во независна Македонија, при што претставник на тајната државна служба преку една литераризирана форма го преставува периодот од животот поминат во редовите на оваа често дискутирана и многу табуизирана професија. Во стил што се наоѓа помеѓу сеќавањето и кусиот расказ, Конески јавно проговорува за познати и не толку познати настани и личности од политичкиот и јавниот живот, фрлајќи нов зрак светлина не само на историските процеси туку и на внатрешните состојби на оваа служба.

 

Првпат читајте за:

- најавите за воен удар во предвечерието на независноста на Македонија;

- акцијата за сопирањето на еден конвој на ЈНА и можните инциденти;

- ретки детали од истрагата за атентатот на Киро Глигоров;

- лозунгот што беше најстрого чувана службена тајна врзана за смртта на Ј. Б. Тито;

- контактите на ВМРО–ДПМНЕ со членовите на ДБК;

- акцијата за одземање на документацијата за испраќање регрути на боиштата во поранешна Југославија;

- реорганизацијата и трансформацијата на службите за безбедност;

- вистински примери од отворањето на тајните досиеја;

- (не)мешањето на УБК на приватниот помен по повод 25 години од смртта на Ченто;

- активности на странските служби преку пласман на капитал во стопанскиот живот во Македонија;

- контроверзиите околу панихидата за Методија Кусев, бугарскиот митрополит со потекло од Прилеп.

 

Автор: Љубен Конески

ISBN: 978-608-243-261-8

Број на страници: 154

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Политикон, книга 5

Категории: Општество, Историја

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: