Корисничка поддршка:
Македонски English

Сага за македонските воени пилоти

Сага за македонските воени пилоти
Сага за македонските воени пилоти
Автор: Ставре Џиков

Достапност: На залиха
 

Мошне интересна книга, умешно структуирана, со биографски прилози и со документарни новинарски статии за македонските воени пилоти, преку кои се отсликани создавањето и развојот на военото воздухопловство на Армијата на Република Македонија. Претставени се биографиите на бригадните генерали Миле Манолев и Звонко Стојановски, генералот Ангел Ончевски, полковниците Кире Колевски, Горан Здравковски, Драган Арнаутовски, потполковниците Владимир Лазаров, Дане Илијевски, Александар Манев и на капетаните Никола Петковски и Часлав Спасовски-Чале. Преку животниот пат, школувањето, високата обученост, професионалната посветеност и пред сѐ патриотизмот на македонските воени пилоти читателот може да согледа како го создаваа и го развиваа военото воздухопловство, елитниот сегмент на Армијата на Република Македонија.

Особено интересна е претставената акција на македонските воени пилоти за задржување на дел од леталата при повлекувањето на армијата на ЈНА од територијата на Република Македонија; нивното расклопување, криење и повторно склопување, за ставање во функција на македонското воено воздухопловство. Соодветен простор е одделен за повредите на македонскиот воздушен простор од грчки авиони, демонстрација на закани и притисок во процесот на меѓународното признавање на државната независност на Република Македонија. Прикажана е реалната ситуација во која беа поставени македонските воени пилоти при учеството во изведувањето на борбените дејства за време на агресијата извршена од Косово и за придонесот што го имаше военото воздухопловство во рамките на АРМ во заштитата на територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија. Како историски настан се означени преземањето и одржувањето на контролата на воздушниот простор над Република Македонија, односно „македонското небо“, како што пишуваат авторите.

 

Автор: Ставре Џиков и Киро Кипроски

ISBN: 978-608-243-229-8

Број на страници: 222

Димензии: 17x24

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Политикон, книга 4

Категории: Општество, Историја, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: