Корисничка поддршка:
Македонски English

Приказната за Вилхелм Тел

Приказната за Вилхелм Тел
Приказната за Вилхелм Тел
200 ден.
Категории: Книги за деца  СИНЧЕЦ 
Автор: Јирг Шубигер

Достапност: На залиха
 

Оваа книга е добитник на швајцарската Награда за книга за млади во 2005 година и напишана врз основа на легендата во која Вилхелм Тел е пандан на Крале Марко во македонскиот фолклор. Авторот Шубигер добил многу награди, меѓу кои и престижната „Ханс Кристијан Андересен“ во 2008 година, како и Наградата за литература за млади на Германија во 1996 година, токму за оваа прекрасна книга за деца што треба да ја прочитаат и родителите.

 

ISBN: 978-608-4507-43-7

Повез: мека

Година на издавање: 2006

Број на страни: 96

Димензии на книгата: 17x25

Превод: Елена Конеска

Едиција: Синчец, книга 7

Категорија: Книги за деца

 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: