Корисничка поддршка:
Македонски English

Гатанки-катанки (II издание)

Гатанки-катанки (II издание)
Гатанки-катанки (II издание)
Автор: Александар Кујунџиски

Достапност: На залиха
 

„Споредувајќи ја оваа обемна збирка од еднострофни гатанки со оние, досега објавените, што го привлекле нашето внимание, доаѓаме до следните заклучоци:

- таа импресионира со зачудувачката бројност (околу 200 гатанки);

- со свежината на версот и со првичното доживување;

- со тематската разноликост, која буквално го опфаќа целиот воспримачки свет на младиот читател.

[...] Версот на Александар Кујунџиски е едноставен и лесен, течен и лежерен, најчесто и мошне успешно хуморно обоен, што придонесува за драгоста на творбата, дури и ако се исклучи предметот од опишувањето. Пријатно изненадуваат и различните авторови пристапи кон тој предмет, начинот на кој му го пренесува на детето, на неговиот увид.“

Оливера Николова

 

Автор: Александар Кујунџиски

ISBN: 978-608-243-211-3

Број на страници: 48

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Моите први книги, книга 21

Категории: Книги за деца, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: