Корисничка поддршка:
Македонски English

Евтини приказни

Евтини приказни
Евтини приказни
Распродадено
300 ден.
Категории: Драми и сценарија  Крими  ЦЕЛУЛОИД 
Автор: Квентин Тарантино

Достапност: Распродадено
 

Покрај високото петто место на листата најфилмови на сите времиња, околу самото сценарио е кажано дека „Како и Граѓанинот Кејн, Евтини приказни е напишан на таков нелинеарен начин што може да се гледа дузина пати и секогаш да се прашуваме што следи потоа...“ Моќните дијалози го вбројуваат во највредните сценарија на 20. век. (Из)врши влијание секаде каде што е тоа можно - од телевизијата и филмот, преку видеоигрите и стиповите, до музиката и начинот на однесување. Авторите Квентин Тарантино и Роџер Евари во 1994 година се закитија со Оскарот за оригинално сценарио и со Златната Палма во Кан. Неколку списанија и реномирани критичари го оценија Евтини приказни „пресвртен момент во новата историја на американската кинематографија“.

ISBN: 978-9989-2662-4-9
Повез: мека
Година на издавање: 2008
Број на страни: 192
Димензии на книгата 13x20
Едиција: Целулоид, книга 1
Категорија: Драми и сценарија, Крими

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: