Корисничка поддршка:
Македонски English

Шумската принцеза

Шумската принцеза
Шумската принцеза
Автор: Првољуб Лилчиќ

Достапност: На залиха
 

Делото „Шумската принцеза“ е роман бајка, кој од една страна може да се гледа како четиво историска фикција за создавањето на првото македонско кралство, обединето од неколку македонски кнежевства, а од друга – како прекрасна љубовна приказна меѓу принцот Оливер и неговата избраничка Оливера, која од сиромашна и скромна девојка ќе стане принцеза, па дури и кралица. Ова е роман за храброста, за праведноста, за гордоста, но и за искрената љубов, за чесноста, за среќата... Со прекрасните описи и со возбудливите дијалози, книгата е интересна како за постарите така и за помладите генерации читатели и претставува редок книжевен настан. 

 

Автор: Првољуб Лилчиќ

ISBN: 978-608-243-231-1

Број на страници: 144

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 27

Категории: Историја, Фантастика, Книга за деца, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: