Корисничка поддршка:
Македонски English

Гаргара

Гаргара
Гаргара
300 ден.
Категории: Авантури  Made in Macedonia  ДАМАР 
Автор: Игор Станојоски

Достапност: На залиха
 

ВТОРО ИЗДАНИЕ НА РОМАНОТ НА ИГОР СТАНОЈОСКИ

Во 2004 година, непосредно пред Портокаловата револуција, Орест, главниот лик во романот, отвора подземно кафуле во западноукраинскиот град Лавов. Го нарекува „Гаргара“, според името на кафулето што постоело во 1963 година на истото место. Старото кафуле во 1963 година исчезнало под неразјаснети околности. Од него останала само Книгата за пофалби и поплаки, која содржи два автобиографски раскази. Орест заедно со својата пријателка тргнува во ризична потрага по авторите на расказите во Книгата за пофалби и поплаки и истовремено се обидува да го расветли мистериозното исчезнување на кафулето во 1963 година.

„Ваков роман се дочекува на нозе ... Јазикот му 'спие' во стилот, стилот му 'спие' во структурата, структурата му 'спие' во одлично изведениот роман“. (Оливера Ќорвезироска)

„Се чита полека, му се восхитуваш, му се радуваш како мало дете ... Настаните се толку динамични, толку возбудливи ... а описите се како врвно сценарио од филм“. (Александар Алексов)

„Игор Станојоски влегува суверено во шумата на македонскиот роман со неверојатен арсенал на јазичка и политичка археологија на сеќавања...“ (Јордан Плевнеш)

„Постојано виси прашањето што ќе се случи, или каде води ова, прашања што цело време ве тераат напред и назад, прашања што на крајот се многу вешто решени...“ (Фросина Пармаковска)

 

Автор: Игор Станојоски

ISBN: 978-608-243-177-2

Број на страници: 186

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 20

Категории: Авантури, Made in Macedonia

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: