Корисничка поддршка:
Македонски English

Животот почнува во петок

Животот почнува во петок
Животот почнува во петок
Распродадено
Автор: Јоана Парвулеску

Достапност: Распродадено
 

Животот почнува во петок е плод на фасцинацијата што авторката ја развила кон духот на Букурешт, таков каков што бил во почетокот на 20-от век. Во текот на 13-те дена при крајот на 1897 година, еден човек е пронајден онесвестен во полињата близу градот, на „имотот Банеаса“. Никој не знае што точно е проблемот со него и секој се сомнева во нешто друго: да не е меѓународен измамник кој секако сака да го снема? Криминалец? Болен човек? Полека околу него се собираат многу луѓе: доктор и ќерката на еден полициски комесар на 8-годишна возраст, и новинари од секаде. Животот почнува во петок е книга што може да се чита како роман, фантазија за патувањето низ времето, или како историски роман, но ние како читатели ги забораваме сите овие категории и ја гледаме едноставно како жив свет, полн со литература и вистина, како написи што нешто значат во светската книжевност.

 

Романот Животот почнува во петок ја доби Европската книжевна награда во 2013 година.

 

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

ISBN: 978-608-243-082-9

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 304

Димензии на книгата: 13x20

Превод: Ермис Лафазановски

Едиција: Бранови, книга 89

Категорија: Енигма, Трилер, Историја, Европска приказна

Jaзик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: