Корисничка поддршка:
Македонски English

Ерусалимски раскази / Кафка во Ерусалим

Ерусалимски раскази / Кафка во Ерусалим
Ерусалимски раскази  / Кафка во Ерусалим
250 ден.
Категории: Историја  Раскази  БРАНОВИ 
Автор: Виктор Фишл

Достапност: На залиха
 

Својата долгогодишна писателска кариера Виктор Фишл ја почнал како поет, а подоцна се надоврзал со кратки раскази и романи. Ерусалимски раскази и Кафка во Ерусалим се неговите две  најпознати книги. Заедничко обележје на овие хумористични и носталгични раскази, исполнети со чудните и чудесни жители на Ерусалим, е необичната фасцинација од градот во кој авторот живеел со години и за кој вели: „Тоа постојано се случува во Ерусалим. Ќе дојдеш до завршетокот, а потоа гледаш нова мрежа од можности. Мислиш дека си дошол до крајот на патот, а ти всушност си на крстопат, односно на почетокот на голем број нови патувања... бидејќи овој град, каде што сè расте и каде што нема почеток и крај, е идеален за секој човек, но најдобар е за книжевниците. За делата што ги пишуваат.“ Постојат два пата до Ерусалим: да се влезе преку Портата Јафа или да се отвори оваа книга.

 

Автор: Виктор Фишл / Viktor Fischl

Наслов на оригиналот: Jeruzalémské povídky

ISBN: 978-608-243-237-3

Број на страници: 224

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 172

КатегорииКратки раскази, Историја

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: