Корисничка поддршка:
Македонски English

Мулен руж

Мулен руж
Мулен руж
200 ден.
Категории: Љубов  Made in Macedonia  Раскази  ДАМАР 
Автор: Вера Лилчиќ

Достапност: На залиха
 

Од „сказни за големи деца“ до „раскази за сечиј вкус“, таква е траекторијата на оваа книга. Преку овие (нај)куси прозни творби ќе патувате во просторот и во времето. И назад. Од задгробниот живот до светот на легендите, од Втората светска војна до сегашноста, од „Мулен руж“ до Матка, од Белград до Охрид се испреплетени многуте љубовни и судбински приказни на ликовите што пленат со својата анегдоталност, а на моменти толкава реалистичност, како пред очи да ни поминува (авто)биографски филм. Стилот на Лилчиќ ќе нè натера да го слушнеме џагорот на Париз, но и да се нурнеме во кршливите длабочини на човековата интима.

 

Автор: Вера Лилчиќ

ISBN: 978-608-243-188-8

Број на страници: 112

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 24

Категории: Раскази, Љубов, Made in Macedonia

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: