Корисничка поддршка:
Македонски English

Срце на тротоарот

Срце на тротоарот
Срце на тротоарот
Распродадено
200 ден.
Категории: Made in Macedonia  Раскази  ДАМАР 
Автор: Адријана Ананиева

Достапност: Распродадено
 

Делото „Срце на тротоарот“ е автобиографска збирка раскази, кои добиваат своја форма по враќањето дома од патешествијата на американскиот континент на авторката. Првиот дел го сочинуваат раскази проткаени со лични видувања, додека расказите од вториот дел се создадени врз основа на разговори на пет девојки, кои може да се наречат коавторки на делото. Секој расказ е внимателно избрана епизода или епизоди од секојдневјето на протагонистите, чија намера е да ги ослободи од заборавот. Тоа се настани и размислувања со кои се соочиле во текот на својот престој и работа во САД.

 

„Ракописот Срце на тротоарот е солиден прозен текст од талентирана млада авторка, кој е добредојден на македонската книжевна сцена, и токму поради тоа срдечно и со одговорност го препорачувам“.

Ѓоко Здравески

 

Автор: Адријана Ананиева

ISBN: 978-608-243-139-0

Број на страници: 96

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 16

Категории: Раскази, Made in Macedonia

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: