Корисничка поддршка:
Македонски English

Историја на порнографијата

Историја на порнографијата
Историја на порнографијата
500 ден.
Категории: Историја  Општество  Young&Loud  БРАНОВИ 
Автор: Горан Трибусон

Достапност: На залиха
 

„Историја на порнографијата“ е прекрасна и топла приказна што го следи растењето на една група пријатели од нивните најрани денови до стапувањето во брак. Пред нашите очи паралелно изминуваат сите настани што биле важни за нив од 1950-тите до 1980-тите години – појавата на првите рок-плочи, долгите коси, увозните фармерки, љубовите, политиката и, на крајот, порнографијата, која е некаков изместен лајтмотив на целата книга. 

Трибусон е брилијантен во детаљот и во водењето на приказната, духовит во поставувањето на дијагнозите и сугестивен во оцените. Читателот во речениците на неговиот раскажувач ги чита сопствените коментари. Сите тие порано поинакви луѓе, успешни или неуспешни, почитувани или презрени, од своите животи го направиле спротивното од тоа што имале намера да го направат.

 

„Да живееше во друга земја во светот, Трибусон ќе беше планетарно популарен.“

Тина Бабиќ

 

Автор: Горан Трибусон / Goran Tribuson

Наслов на оригиналот: Povijest pornografije

ISBN: 978-608-243-281-6

Број на страници: 512

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 197

Категории: Историски, Општество, Young & Loud

Година на издавање: 2018

 

Владимир Јанковски (1977) е писател и преведувач. Дипломирал на Катедрата за општа и компаративна книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Работел како уредник во неколку издавачки куќи. Објавил пет авторски книги, од кои два романа, две книги во соработка со фотографот Иван Блажев и една книга разговори со писателот Влада Урошевиќ. Ја составил антологијата на светскиот расказ Пат околу светот во дваесет раскази. Активно се занимава со книжевен превод. Преведува од хрватски, српски, босански и од англиски јазик.

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: