Корисничка поддршка:
Македонски English

Смртта вози ауди

Смртта вози ауди
Смртта вози ауди
Распродадено
250 ден.
Категории: Авантури  Хумор  Young&Loud  БРАНОВИ 
Автор: Кристијан Банг Фос

Достапност: Распродадено
 

Херојот на овој роман работи во маркетинг-агенција и живее со Сара и со нејзината ќерка. Еден ден добива задача да направи постер, но бидејќи нема време да користи оригинална слика, „позајмува“, и тоа од интернет. Излегува дека е тоа лоша идеја. Ги губи работата и девојката, почнува да пие, не оди на интервјуа за работа и наскоро банкротира. Во таква ситуација, Асгер прифаќа да се грижи за еден болен младич по име Валдемар, кој сака да отиде кај исцелител во Мароко. Иако е скептичен околу патувањето, Асгер ќе му помогне да најдат пари. Тргнуваат на патување низ Европа кон Африка и откриваат дека ги следи црно „ауди“. Како што се приближуваат до Мароко, патувањето буквално се претвора во трка со смртта.

Романот е добитник на Европската книжевна награда во 2013 година. Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

„Романот се движи помеѓу црн хумор и лирски поглед на пеколот“.

Политикен

 

Автор: Кристијан Банг Фос / Kristian Bang Foss

Наслов на оригиналот: Døden kører Audi

ISBN: 978-608-243-080-5

Број на страници: 240

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 109

Категории: Хумор, Авантура, Young&Loud

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: