Корисничка поддршка:
Македонски English

Украдени души

Украдени души
Украдени души
400 ден.
Категории: Крими  Трилери  Хорор  БРАНОВИ 
Автор: Ирса Сигурдардотир

Достапност: На залиха
 

#2 Дора Гудмундсдотир

Зимата 1945 година. Четиригодишно девојче е затворено во чуден отвор во дворот на својата куќа. Како овој настан, шеесетина години подоцна, во 2006 година, е поврзан со две свирепи убиства – игли во стапалата на телата,  детски плач што се слуша во маглата, коски во скриениот бункер за јаглен?

Клиентот на адвокатката Дора Гудмунсдотир сака да ги тужи претходните сопственици на земјиштето на кое се наоѓа неговиот хотел, за кое тврди дека е опседнато од духови. Не верувајќи во натприродни сили, Дора оди во посета на неговиот „њу ејџ“ хотел на полуостровот Снајфелснес. Таму, таа и нејзиниот љубовник Матијас стануваат сведоци на една мистерија.  Архитектката што работела за сопственикот на хотелот е брутално силувана и убиена. Тој е обвинет. Два дена подоцна, убиен е уште еден човек. Во обид да го расветли случајот, Дора влегува во заплетканата историја на семејството на двајцата браќа што живееле на имотот. Растргната помеѓу нивната и сопствената семејна приказна, во која таа е самохрана мајка на четиригодишна ќерка и на шеснаесетгодишен син што наскоро треба да стане татко, Дора не се откажува од расветлувањето на случајот. Возбудлив трилер сместен во карпестите исландски пејзажи.

 

„Фасцинантна и исклучително морничава мистерија.“

Ју-ес-еј тудеј

 

Автор: Ирса Сигурдардотир / Yrsa Sigurðardóttir

Наслов на оригиналот: Sér grefur gröf

ISBN: 978-608-243-240-3

Број на страници: 352

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 175

Категории: Трилери, Крими, Хорор

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: