Корисничка поддршка:
Македонски English

Замоци на гневот

Замоци на гневот
Замоци на гневот
300 ден.
Категории: Историја  Љубов  Философија  БРАНОВИ 
Автор: Алесандро Барико

Достапност: На залиха
 

Во Европа во XIX век, во некое измислено, но можеби и возможно гратче, сѐ тече како историја и приказна: соништата на господин Раил и усните на госпоѓа Раил; приказната за првите возови; мажот што го слуша бескрајот; детето што на себе ја носи сопствената судбина; волшепството на Кристалната палата; необичниот живот на архитектот Хектор Хоро, кој замислува градови од стакло. Ова е стилистичка партитура, составена од виртуозност и бистрина, копнежлива сетилност и болна литанија. Наративното писмо на Барико има исклучителна убавина, која се раѓа од енергичната интуиција на светот.

Првиот роман на Алесандро Барико, според многу критичари, е и прв по важноста. Со овој роман Барико го одбра курсот што го доведе до еден од водечките европски писатели на денешницата.

 

„Како човек што првпат го открил светот и сѐ уште не сфатил дека постојат граници.“

Ангела Пападопулу

 

Автор: Алесандро Барико / Alessandro Baricco

Наслов на оригиналот: Castelli di rabbia

ISBN: 978-608-243-207-6

Број на страници: 210

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 165

Категории: Историја, Философија, Љубов

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: