Корисничка поддршка:
Македонски English

Родители и деца

Родители и деца
Родители и деца
Распродадено
200 ден.
Категории: Философија  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Емил Хакл

Достапност: Распродадено
 

Син шета со својот татко. Но син што има повеќе од 40 години и уште е хонорарец. Живее со Марта, 26-годишна девојка што завршила философска лингвистика и работи од дома. Таткото е биолог во пензија. Вистински интелектуалец, во позитивната смисла на зборот. Единственото заедничко нешто им е што еднаш месечно одат на прошетка. Но ги спојува и 40 години заеднички живот.

 

Родители и деца е добитник на наградата „Магнесија литера“ во 2002, а според оваа книга е снимен и истоимениот филм од 2008 година.

 

„Хакл е вистински книжевен талент. Му треба многу малку за да создаде атмосфера и ликови. Многу значаен писател за чешката литература“.

Далибор Малина

 

„Дијалогот татко–син е вистинско задоволство“.

Бојд Тонкин, Индипендент

 

 

ISBN: 978-608-243-096-6

Автор: Анелис Вербеке / Annelies Verbeke

Број на страници: 144 страници

Димензии на книгата: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 94

Категории: Семејни, Философија

Година на издавање: 2015
 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: