Корисничка поддршка:
Македонски English

Ритуали

Ритуали
Ритуали
Распродадено
Автор: Сес Нотебом

Достапност: Распродадено
 

Дрско загадочна книга за патувањето во просторот и во времето. Иако сместена во 1980 година, главниот лик со едноставно име „прошетува“ во  други три години од XX век, откривајќи им на читателите незаборавни слики од Амстердам. Длабоката мистеријата на времето, апсурдно, ќе ја открие во тајната на приготвување чај според јапонската традиција.

Романот ги претставува начините според кои луѓето се справуват со притисокот на својата епоха и местото во кое се родени и обидите како истите да ги надминат.
Книгата е добитник на високата наградата за литература „Пегаз“.
Инаку Сеис Нотебом е врвен европски писател, носител е на бројни награди, а неколкупати бил номиниран и за Нобеловата награда за литература. Инспирација за пишувањето наоѓа во честите патувања низ Европа и светот. Со Ритуали стекнува огромна популарност и во Холандија и во Европа.
„Интелигентна, прониклива парабола за редот и хаосот, напишана од еден од најголемите современи холандски романсиери.“
Washington Post Белетристика

ISBN: 978-608-4507-88-8
Повез:  мека
Година на издавање: 2013
Број на страни: 176
Димензии на книгата 13x20
Едиција: Бранови, книга 16
Категорија: Вер(б)а, Психологија, Философија

 

 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: