Корисничка поддршка:
Македонски English

Оваа приказна

Оваа приказна
Оваа приказна
300 ден.
Категории: Авантури  Историја  Философија  БРАНОВИ 
Автор: Алесандро Барико

Достапност: На залиха
 

Оваа приказна ја раскажува животната сторија на Ултимо Пари. Читателот се сретнува со дете израснато на село во северна Италија на почетокот од XX-иот век и потоа го следи неговиот пат на различни места и низ различни случки до 1960-тите години. Книгата се сосредоточува на дихотомијата на редот/нередот. Ултимо Пари открива дека единствениот начин да му се даде значење на животот, да му се даде рамнотежа, е да се создаде тек, совршен тек. Кога ја преживува трагедијата од битката во Капорето, Ултимо внимателно ги одбира „кривините“ на својот животен тек. Задачата што му ја дава жената што ја сака е внимателно да го открие овој тек и да го пропатува животот, за еден и единствен пат.

 

Романот, кој користи различни стилови, е проткајан од чувството на неизвесност и вчудовиденост. Тука се научното пристигнување на првите автомобили, страста за автомобилите и тркањето, единствениот однос помеѓу таткото и синот, ужасните глетки од Големата војна, љубовната приказна што не почнува и не завршува и што е потпомогната од знаци и од патокази.

 

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

 

ISBN: 978-608-243-085-0

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 288

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Лилјана Узуновиќ

Едиција: Бранови, книга 87

Категорија: Авантура, Философија, Историја

Jaзик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: