Корисничка поддршка:
Македонски English

Изумот на Морел

Изумот на Морел
Изумот на Морел
Автор: Адолфо Биој Касарес

Достапност: На залиха
 

Ова ремек-дело Борхес го стави рамо до рамо со Процес на Кафка и со Свртување на завртката на Хенри Џејмс. Му се воодушевувале Хулио Кортесар и Габриел Гарсија Маркес, а им послужил како модел на Алан Ресне и на Алан Роб-Грие за еден од најпознатите француски филмови, Минатата година во Маријенбад, со што ја смениле историјата на филмот.

Еден бегалец се крие на напуштен остров во Полинезија. Пристигнуваат туристи, и неговиот страв да не биде откриен се меша со емоциите кон една туристка. Сака да ѝ каже што чувствува, но некаков чуден феномен ги држи настрана еден од друг. Новелата на Биој Касарес е напната приказна и прекрасна несекојдневна романса, во која секој детаљ е кристално чист и длабоко мистериозен. Книгата е инспирирана од филмската ѕвезда Луис Брукс.

 

„Совршено!“

Октавио Паз

 

Автор: Адолфо Биој Касарес / Adolfo Bioy Casares

Наслов на оригиналот: La invención de Morel

ISBN: 978-608-243-142-0

Број на страници: 100

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 129

Категории(Научна) фантастика, Филмувани книги

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: