Корисничка поддршка:
Македонски English

Зуење во главата

Зуење во главата
Зуење во главата
Распродадено
Автор: Драго Јанчар

Достапност: Распродадено
 

Затворениците од затворот Ливада во поранешна Југославија успеваат да се изборат за согласност да го гледаат преносот од финалниот кошарски натпревар меѓу Југославија и САД летото 1975 година. Но чуварот ги прекинува во тоа и го навлекува гневот врз себе. Затворениците почнуваат штрајк и заземаат голем дел од затворот. Сè почнува како анархија, но потоа водачот на немирите, Кербер, и уште еден затвореник решаваат да направат систем на затворско самоуправување со цел да предизвикаат реформи во државата. Но, за тоа време, и полицијата се подготвува за упад во зградата.

Косценарист на истоимениот филм снимен според овој роман е и драмскиот автор Дејан Дуковски.

 

„За голем писател ви зборувам“.

Нил С. Ал

 

Автор: Драго Јанчар / Drago Jančar

Наслов на оригиналот: Zvenenje v glavi

ISBN: 978-608-243-121-5

Број на страници: 208

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 117

Категории: Општество, Крими, Филмувани

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: