Корисничка поддршка:
Македонски English

Јас бев тука

Јас бев тука
Јас бев тука
Распродадено
250 ден.
Категории: Крими  Филмувани книги  БРАНОВИ 
Автор: Сас Хено

Достапност: Распродадено
 

Јас бев тука: првото апсење е книга со огромна читаност во Естонија. Ни го претставува 17-годишниот Рас од растурен брак во едно предградие. Бидејќи нема домашна стабилност, Рас набргу се насочува кон малолетничка деликвенција и го минува своето време со банда крадци кои се занимаваат со дилање на дрога. Наместо да ги пријави кај надлежните органи (како што се очекува), малите дози што ги продаваат наскоро стануваат поголеми и се буди мафијата, која тргнува да ги гони.

 

„Романот почнува толку моќно, што читателот веднаш чувствува удар по вилицата“.

- Еева Парк

 

„Сас Хено е важна фигура, различна од другите битни естонски писатели, бидејќи знае да пишува. А приказната е мошне возбудлива. Постојано очекувате што се случува понатаму. И понатаму“.

- Каур Кендер

 

„Едно од најважните книжевни дела од Естонија во последните години“.

- МФФ Карлови Вари

 

Крими-романот Јас бев тука е добитник на првата награда за најдобар роман во Естонија.

Според истиот е снимен и филм од 2008 година.

 

ISBN: 978-608-243-051-5

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 198

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Ѓорѓи Крстевски

Едиција: Бранови, книга 74

Категорија: Крими, Филмувани книги

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: