Корисничка поддршка:
Македонски English

Баксузи

Баксузи
Баксузи
Распродадено
Автор: Димитри Верхулст

Достапност: Распродадено
 

Во Баксузи писателот се враќа на своето родно место, каде организираат бурлексна манифестација, Тур де Франс на пијаниците. Се запознаеме со татко му, Пјер, кој во поштенска торба на велосипедот го носи своето тукушто родено синче по сите кафулиња за да им го покаже на своите пријатели. Да не ги заборавиме и неговите мрзливи чичковци, за кои светското првенство во чашкомет е највисоката цел, а нивото мото е „Денот е пред нас, а ние се трудиме да го потрошиме“. Баксузи е моќна трагикомична ода на безделништвото во најекстремната форма, а истовремено и смешно претставување на младоста. Верхулст е моќен стилист, кој со чувството за динамика и наративна сила, го задржува интересот на читателите од првата до последната страница.

 

Според автобиографискиот роман Баксузи е снимен истоимениот филм од 2009, награден и на Канскиот фестивал.

 

ISBN: 978-608-243-031-7

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 192

Димензии на книгата: 13x20

Превод: Грет Јенс

Едиција: Бранови, книга 57

Категорија: Хумор, (Авто)биографија, Филмувани книги

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: